MHP Neden Kaybetti? 13/11/2015

MHP Neden Kaybetti?

MHP Neden Kaybetti?

MHP açısından kaybın Türkiye ve Adana olarak ayrı ayrı olarak değerlendirilmesi kanaatindeyim.

Türkiye genelinde 4 puan birden gerilene MHP’nin neden bu hale geldiğini uzun süre daha değerlendirilecek bu neden Adana yağında nasıl bu kadar bir gerileme olduğunun tartışılması değerlendirilmesi kantindeyim

Kayıpta ortak sorumlu olan Adana MHP teşkilat ve Belediyelerinin sağlam ve sakin bir kararla bunları kendi aralarında tartışıp tedbir aramaları gerekiyor.

Bir buçuk yıl önce yerel seçimlerde 420 bin seçmenin oyu ile  % 34 bir parti bir yıl sonraki seçimde % 24 oy alıyor bir buçuk yıl sonraki seçimde ise %19 oy alabiliyor. Yani 420 bin olan oy sayısı bir buçuk yıl sonra 246 bine düşüyor. Adana MHP 7 Haziranda % 10 luk kaybı doğru okumuş olsaydı. 5 ay sonra yapılan seçimde % 5 lik bir kayıp daha yaşamazdı. Sonuçları yanlış okudular halada yanlış okumaya devam ediyorlar. Örneğin bu milletin Ak partiye oy vermesini makarna bulgura bağlayıp seçimin son iki gününde tüm köylere yüzbinlerce ton kamyonlarla makarna bulgur dağıtarak oy istediler. Seçim akşamı ise en ağır yenilgilerini erzak dağıttıkları beldelerden köylerden aldılar. Bu sonucu doğru okuyamamış olacaklar ki seçimden bir gün sonra erzak dağıttıkları kişilere baskı ve hakaretlere başladılar.

Peki, neden kaybettiler.

1 -Büyükşehir başta olmak üzere uygulanan işçi politikaları MHP’ye ağır bir darbe vurdu. Beklenildiği gibi işe alınanlar işini beğenmediği için işe alınmayanlar verilen sözün tutulmadığı için işten çıkarttıkları ise ekmeğiyle aşıyla oynadığı için MHP’ye karşı amansız bir mücadele verdiler. Bunun en somut Örneği Ceyhan kimilerine göre 3 bin kimilerine göre 5 bin Ceyhanlı işe alındı. Tüm bürokratlar Ceyhanlı, ihaleler hatta en küçük alımlar bile Ceyhan’dan sonuç ise MHP’nin en ağır yenilgisi Ceyhan’da yaşandı. Ak Parti büyük bir fark attı. MHP orada ağır bir kayıpla ancak 3. Parti oldu. Oysa Ceyhan’da hemen her evde her ailede bir Ceyhanlı Büyükşehirde ya işe başlamış ya da ihale almıştı.

2- Büyükşehir belediyesi ve şirketlerinde çalışan işçiler ağır bir baskı altına alındı. Yüzer kişilik toplantılar yapılarak “hepinizin oy kullanacağı sandıkları tespit ettik sizin ve ailenizden oy verilmediğini biliriz ve derhal işinize son verilecektir. Hatta ekmeğimizi yiyorsunuz bize çalışmak zorundasınız gibi aşağılayıcı baskılar uygulandı. Ve sonuç hüsran işçiler onurunu ekmeğine tercih etti.

3- Hüseyin Sözlü Belediyecilikle alası olmayan her konuda siyaset yaparken önüne gelene küfretti. En son Şeyh Sait, Seydi Rıza hatta İskilipli atıf hocaya ağır küfür hakaretlerde bulunması bardağı taşıran son damla oldu.

4- Belediyeler gerçek hizmet yapmak yerine sanal dünyada yapılmayan hizmetlerin reklamlarını tercih ettiler. Adeta Adanalı enayi aptal yerine konuldu. Aylarca suyun fiyatını düşürdük afişleri asıldı ama gelen fuarlarda su fiyatlarına zam yapılmıştı. Ortada hiçbir projesi olmayan Devlet Bahçeli köprüsü yapıyoruz diye 1 yıl boyunca afiş ve bilboardlarda reklam yaptılar. Dünya Su zirvesi dünya katı atık zirvesi ulaşım zirvesi vs olmayan çalışmaların afişleri aylarca asıldı. Ama

6- belediyelerin ve iktidarın gücü diyalog kurmakta kullanıldığında başarılı olur. Baskı ve şiddet aracı olarak kullanıldığında ise çöküş olur kaidesine uyulmadı. Belediyelerin gücü baskı ve şantaj amaçlı olarak kullanıldı.

7 Hüseyin Sözlü medyada sürekli bir şekilde PKK düşmanlığı yaparken HDP’liler ile yediği kırmızı alabalık ve Figen Yüksekdağ akrabalığı ve ilişkiler dahası Başta İmar ltd olmak üzere HDP’lilerin aldığı ihaleler ülkücüleri şok etti.

8 Hüseyin Sözlü etrafında kümelenen yalaka ve asalak takımı Sözlü’nün başını kaldırıp Adana’ya bakmasını engelledi. Etrafındakiler MHP ve Sözlü dostlarını çoğaltmak yerine kendilerine yer açılsın maksadıyla düşmanlarını çoğalttılar. Küçük olsun ama benim olsun mantığını hakim kıldılar.

9 Sözlü etrafında Adana üst aklının oluşturduğu ittifak ilk bir yılda tamamen yerle bir oldu. Seçim aşamasında kurulan ittifak seçimden hemen sonra dağıldı.

Facebook Yorumları